grupabrawo 23.06.2020

Jaką działkę wybrać? cz. 2

Kolejnym ważnym parametrem działki pod budowę domu, który powinniśmy brać pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie, powinno być jej usytuowanie względem stron świata. Przy projektowaniu domu kluczowym elementem jest odpowiednie zorientowanie pomieszczeń i ich okien. Budynek zaleca się usytuować tak, aby :

  • od strony południowej oraz zachodniej znajdowały się największe przeszklenia (strefa dzienna),
  • z kolei od północy najlepiej projektować wjazd na działkę.

Dzięki temu wykorzystujemy maksymalnie energię słoneczną, która ma ogromne znaczenie zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.  Tak zaprojektowany budynek pozyskuje energię sam, co ma wpływ na obniżenie rachunków za utrzymanie domu  (i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko związanego z ogrzewaniem budynku!).

Oczywiście działki idealne pod kątem położenia względem stron świata występują stosunkowo rzadko. Niejednokrotnie radziliśmy sobie z projektami, w których część ogrodowa działki zlokalizowana była od północy. Ważne jest jednak to, żeby taką trudną działkę kupować ze świadomością, że projekt domu będzie musiał być do niej dostosowany, indywidualny i często wymagający pewnych ustępstw ze strony właścicieli.