grupabrawo 17.09.2020

Jaką działkę wybrać? cz. 4- zadrzewienie

Teren, na którym występują drzewa, może wydawać nam się bardzo atrakcyjny pod budowę domu- nic nie zastąpi widoku przyrody za oknem i korzystnego oddziaływania drzew na nasze samopoczucie. Drzewa stanowią również przydomową fabrykę tlenu, dlatego wiele osób uważa ich obecność w pobliżu swojego miejsca zamieszkania jako duży atut . Taki walor działki może niestety jednak stanowić przeszkodę w marzeniu o własnym domu. Dlaczego?

Zacienienie najbardziej nasłonecznionych i największych przeszkleń drzewami liściastymi w sezonie letnim w budynkach energooszczędnych i pasywnych jest zjawiskiem korzystnym. Odpowiednio zlokalizowane drzewa mogą chronić dom przed nadmiernym nasłonecznieniem (i tym samym przegrzaniem budynku), zaś zrzucając liście na zimę pozwalają na większe uzyski energii słonecznej (=niższe rachunki za ogrzewanie domu).Duża ilość drzew, sąsiedztwo lasu mogą mieć jednak negatywny wpływ na planowaną inwestycję. Jeśli zadrzewienie koliduje z projektem domu i posadowieniem budynku na działce, konieczna może być wycinka drzew. Obecnie działania związane z usuwaniem drzew należy złościć do Urzędu Gminy/Miasta i uzyskać na nie zezwolenie . Ma to miejsce, kiedy obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm od ziemi przekracza:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
  •  65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Należy także pamiętać, że działka zacieniona lasem lub gęstym zadrzewieniem ma wpływ na późniejsze użytkowanie domu – konsekwencją może być nadmierne zacienienie budynku, pyłki roślinne zanieczyszczające filtry rekuperatora, okna, elewację… Nie wspominając już o walce z nadmierną wilgocią (tarasy, elewacje) i insektami. Takie niedogodności będą nas czekały przez cały okres użytkowania domu.

Drzewa obecne na działce lub z nią sąsiadujące mogą stanowić atut danego terenu, ale także stanowić problem przy planowaniu budowy własnego domu. W trakcie wyboru zadrzewionej działki powinniśmy zatem starannie przeanalizować rozmieszczenie zastanych drzew i posadowienia projektowanego budynku tak, aby możliwe było odpowiednie nasłonecznienie jego wnętrza i tak, aby drzewa nie miały negatywnego wpływu na użytkowanie naszego domu.