DOMY PASYWNE

Od blisko 20 lat realizujemy domy pasywne i energooszczędne w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. W naszej ofercie znajdziesz kilkanaście katalogowych projektów domów pasywnych. Wykonujemy także adaptacje projektów gotowych. Chcesz zaproponować własną koncepcję domu? Nasi architekci stworzą dla ciebie projekt indywidualny.

Czym jest budynek pasywny?

Dom pasywny jest obiektem, w którym dzięki odpowiednim rozwiązaniom zminimalizowane jest zapotrzebowanie na energię na potrzeby ogrzewania. By budynek spełnił parametry domu pasywnego, zużycie energii do jego rocznego ogrzania nie może być większe niż 15 kWh na metr kwadratowy, czyli około ośmiokrotnie mniej w stosunku do tradycyjnych budynków.

Dom pasywny przynosi ogromne korzyści w trakcie eksploatacji. Funkcjonuje z poszanowaniem środowiska i jest wykonany z naturalnych materiałów. Doskonała izolacja, optymalne wykorzystanie energii słonecznej i odzysk ciepła z wentylacji pozwalają na większą autonomię w zakresie ogrzewania budynku. Musi być zbudowany z milimetrową precyzją i w odpowiedniej technologii. Dlatego nie poleca się takiej inwestycji dla osób myślących o budowaniu tzw. systemem gospodarczym. Charakter inwestycji sprawia, że najlepiej jest powierzyć budowę jednej specjalistycznej firmie.

Decydując się na pasywny dom zyskasz:

 • Ciepły budynek – technologia pasywna umożliwia utrzymywanie komfortowej, ciepłej temperatury w całym domu przy minimalnych nakładach energii
 • Świeże powietrze – wentylacja mechaniczna z rekuperacją zapewni stałą wymianę powietrza na świeże i czyste
 • Chłód w lecie – zimny obieg ogrzewania podłogowego w połączeniu z zastosowanie przesłon zewnętrznych pozwoli cieszyć się latem komfortową temperaturą wewnątrz budynku
 • Oszczędności – zyskujesz niskie rachunki za ogrzewanie, a w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych samowystarczalność i niezależność energetyczną.

O pasywnym domu decyduje odpowiedni projekt.

W budynku pasywnym to odpowiednio zaprojektowany rodzaj przegród, czyli ścian, dachu, fundamentów oraz okien i drzwi a także właściwie dobrane rozwiązania materiałowe poszczególnych warstw są najważniejsze. Ocieplenie, zwarta bryła budynku, usytuowanie względem kierunków świata i dobór dużych przeszkleń to podstawa budownictwa pasywnego. Dopiero drugim elementem projektu są odnawialne źródła energii-one mogą być stosowane w budynku pasywnym, ale wcale nie muszą. Aby spełnić standardy domu pasywnego korzystamy z wysokiej jakości materiałów.

W budynku pasywnym wszystko jest podporządkowane pod pozyskiwanie darmowej energii ze słońca. Słońce pozyskujemy przez duże przeszklenia od strony południowej. Z drugiej strony dbamy o to, aby tej raz pozyskanej energii już nie stracić. Ograniczamy straty energii dzięki szczelnym, ciepłym przegrodom i rekuperacji.

Budowa domu prefabrykowanego w standardzie pasywnym wiąże się z wyższymi kosztami inwestycji,  ale w zamian otrzymujemy nawet dziesięciokrotnie niższe rachunki za utrzymanie. To się opłaca!

Technologia domów pasywnych dotarła do nas z Darmstadt, gdzie naukowcy z Instytutu Budownictwa Pasywnego stworzyli oprogramowanie PHPP. Ścisłe przestrzeganie wytycznych programu podczas projektowania i budowy doprowadzi do powstania budynku pasywnego.

Jakie rozwiązania są stosowane w budynku pasywnym?

 • Prosta i zwarta bryła – minimalizuje ucieczkę ciepła
 • Płyta fundamentowa – szczelnie izoluje budynek od gruntu
 • Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem- odzyskuje ciepłe powietrze podczas wymiany oraz dba o oczyszczenie powietrza
 • Pompa ciepła- wykorzystuje naturalne zasoby powietrza lub gruntu do ogrzewania i chłodzenia
 • Odpowiednia izolacja – zapewnia szczelność i utrzymuje temperaturę
 • Duże przeszklenia – wykorzystują darmową energię ze słońca do ogrzania budynku

 

Należymy do grupy „Ambasadorów Budownictwa Pasywnego”. Jest to zrzeszenie firm wprowadzających innowacyjne rozwiązania projektowe oraz produkty budowlane przeznaczone do budowy domów pasywnych.

Tytuł Ambasadora Budownictwa Pasywnego zobowiązuje nas do zachowania najwyższych standardów opracowanych przez Passivhaus Institut w Darmstadt oraz Polski Instytut Budownictwa Pasywnego w Gdańsku. Wśród naszych Inwestorów promujemy najbardziej efektywne rozwiązania dostępne w budownictwie.

 

 

W roku 2014 wybudowaliśmy certyfikowany pasywny dom pokazowy w Stawigudzie k. Olsztyna. Budynek powstał z myślą o naszych Inwestorach. Chcemy, abyś przekonał się jak wyglądają domy dostępne w naszej ofercie, a także poznał bliżej technologie z jakich korzystamy.

 

 

Nasz pokazowy dom pasywny w Stawigudzie uzyskał certyfikat Passivhaus Institut w Darmstadt oraz Państwowego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Gdańsku.

Certyfikat ten potwierdza wykonanie budynku w standardzie pasywnym przy zapewnieniu wysokiej jakości komfortu użytkowania. Informuje też, że zostały spełnione najwyższe normy energooszczędności, efektywności energetycznej oraz dbałości o środowisko.

Skorzystaj z kompleksowej usługi budowy domu pasywnego.

Oferujemy kompleksową realizację budowy domu pasywnego od projektu, poprzez pomoc w uzyskaniu pozwolenia na budowę, aż do oddania domu w stanie deweloperskim.  Prace na placu budowy trwają zaledwie 3-4 miesiące!

 • Przemyślany projekt – doświadczeni projektanci stworzą optymalny i energooszczędny projekt domu
 • Prefabrykacja produkcji-konstrukcja wytworzona w naszym parku maszynowym gwarantuje precyzje wykonania i szczelność izolacyjną
 • Niepowtarzalna technologia- zastosujemy nowoczesne i sprawdzone materiały konstrukcyjne i izolacyjne
 • Zdrowy mikroklimat- stworzymy przyjazny dla alergików i astmatyków mikroklimat dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów
 • Jeden partner- jedna firma na budowie gwarantuje, że prace przebiegną sprawnie i bez przestojów
 • Wspólny sukces -zgrany, stały zespół i lata wspólnej pracy przekładają się na ogromny zasób wiedzy i doświadczeń oraz wysoką jakość usług.