Zasady projektowania domów o niskim zużyciu energii

Budynki energooszczędne i pasywne cechują się bardzo dużym komfortem użytkowania, zużywając przy tym niewiele energii. Osiągamy to poprzez zastosowanie wielu rozwiązań architektonicznych i instalacyjnych. Jeśli myślisz o swoim domu wykonanym w standardzie energooszczędnym bądź pasywnym warto abyś wiedział, jakie jego elementy powodują, że właśnie taki jest. Przygotowany przez nas materiał, przybliży Ci zasady projektowania, którym podlegamy podczas naszej pracy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9
1

Bryła budynku

Najlepiej, gdy dom będzie miał prostą bryłę. Do największych strat ciepła dochodzi w narożnikach i załamaniach przegród, więc im będzie ich mniej, tym lepiej. Dzięki prostej bryle nie tylko unikniemy strat ciepła, ale również zmniejszymy koszt inwestycji. Dla przykładu dom z użytkowym poddaszem ma znacznie lepsze parametry niż dom parterowy. Mowa jest tu o współczynniku (A/V) – czyli stosunku powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury domu.

2

Ściany

Kluczowym elementem jest odpowiednia izolacja termiczna ścian, która ogranicza straty ciepła (przez ściany dochodzi do 20-30% strat ciepła w odniesieniu do wszystkich strat w całym budynku). Współczynnik przenikania ciepła U dla ściany zewnętrznej w budynku pasywnym powinien być mniejszy od 0,1 W/(m²K).

3

Dach

Duże straty ciepła powoduje źle zaizolowany dach, dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na izolację tego elementu (przez dach dochodzi do 10-25% strat ciepła w odniesieniu do wszystkich strat w całym budynku). Współczynnik przenikania ciepła U dla dachu w budynku pasywnym powinien być mniejszy od 0,1 W/(m²K).

4

Płyta fundamentowa

Jest dedykowanym rozwiązaniem dla domu energooszczędnego i pasywnego. Rozwiązanie to umożliwia „otulenie” fundamentu izolacją cieplną z każdej ze stron (przez fundament dochodzi do 5-10% strat ciepła w odniesieniu do wszystkich strat w całym budynku). Współczynnik przenikania ciepła U dla płyty fundamentowej w standardzie pasywnym powinien być mniejszy od 0,12 W/(m²K).

5

Okna

Dobre parametry izolacyjne okien są jednym z warunków w standardzie energooszczędnym i pasywnym. Okna to element domu, który musi dodatkowo chronić domowników przed zimnem, ale również pozwolić pozyskać ciepło z energii słonecznej. Tam, gdzie jest ku temu okazja warto zastanowić się nad zastosowaniem okien nieotwieranych, gdyż mają jeszcze lepsze parametry izolacyjne, niż okna otwierane (przez okna dochodzi do 15-25% strat ciepła w odniesieniu do wszystkich strat w całym budynku). W przypadku okien współczynnik przenikania Uw w standardzie energooszczędnym i pasywnym powinien być mniejszy niż 0,8 W/(m²K).

6

Drzwi

Podobnie jak w przypadku okien, odpowiedniej jakości drzwi są bardzo ważnym elementem domów energooszczędnych i pasywnych. Współczynnik przenikania ciepła U musi być mniejszy niż 1,0 W/(m²K).

7

Usytuowanie względem stron świata

Trzeba zwracać uwagę na zorientowanie pomieszczeń i ich okien względem stron świata. Przez okna pozyskujemy energię ze słońca (energię do ogrzania pomieszczeń). Projektant musi usytuować dom w taki sposób, aby przeszklenia były zwrócone do kierunków najbardziej słonecznych. Optymalnym rozwiązaniem jest, gdy wejście do domu znajduje się od strony północnej, natomiast największe przeszklenia od strony południowej.

8

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, jest jednym z najważniejszych elementów budynków energooszczędnych i pasywnych. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją zapewnia ograniczenie strat ciepła. To wszystko składa się na wysoki komfort użytkowania budynku (przez wentylację dochodzi do 30-40% strat ciepła w odniesieniu do wszystkich strat w całym budynku).

9

Zacienienie

Budynki w standardzie energooszczędnym i pasywnym, w okresie letnim powinny posiadać elementy przesłaniające okna od stron najbardziej nasłonecznionych. Prostym i naturalnym rozwiązaniem jest posadzenie drzew liściastych, które latem zagwarantują cień, natomiast zimą „zrzucą” liście, co pozwali promieniom słonecznym przedostać się do wnętrza budynku.

Bilans energetyczny

PHPP to program opracowany przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt. W czasie pracy projektant na bieżąco wprowadza i uzupełnia dane dotyczące budynku. Na podstawie zebranych informacji, program szacuje zapotrzebowanie na energię potrzebną do jego ogrzania. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić, czy projekt spełnia wymagania standardu energooszczędnego lub pasywnego.

Technologia

Decydując się na dom energooszczędny bądź pasywny, spotkasz się z nowymi rozwiązaniami i technologiami o których być może już słyszałeś, ale chciałbyś poznać się na nich nieco bardziej. I słusznie. Warto więc, abyś zwrócił uwagę na przekroje ścian, które prezentujemy niżej:

 

 

Aby ograniczyć straty ciepła przez przegrody, domy energooszczędne i pasywne muszą mieć odpowiednio szczelną warstwę izolacyjną, której brakuje w budownictwie tradycyjnym. Odpowiednio grubą i skuteczną warstwę izolacyjną zapewniają m.in.: wełna mineralna, wełna fasadowa czy włókna celulozowe. Konstrukcja zewnętrzna domu musi być bardzo szczelna i pozbawiona mostków termicznych.

Film z realizacji domu

Oto przygotowany przez nas film, który pokaże Ci jak wygląda realizacja domu prefabrykowanego na przykładzie naszych Inwestorów w Bartągu.

Próba szczelności

Jednym ze sposobów sprawdzających czy został osiągnięty standard energooszczędny budynku jest próba szczelności.  Przekonaj się jak wygląda „Blower door test” oglądając przygotowany przez nas film: