Co to znaczy, że dom jest pasywny lub energooszczędny?

Pozwól, że wyjaśnimy Ci wszystkie najważniejsze kwestie krok po kroku.
Zacznijmy od definicji pojęcia „energia” w odniesieniu do fizyki.

Co to jest energia?

Energia to wielkość fizyczna, definiowana jako zdolność obiektu do wykonywania pracy. Inaczej mówiąc, jest to paliwo do wykonywania zmian w otoczeniu.

Jednostką energii jest kWh.

Czym jest paliwo, o którym mowa?

  • DREWNO
  • WĘGIEL
  • PELET
  • GAZ ZIEMNY
  • BENZYNA
  • PRĄD
Jak sam widzisz paliwem (energią) może stać się zarówno drewno czy węgiel, ale również gaz i prąd.

Czy wiesz, że na co dzień korzystasz z produktów energooszczędnych?

Wokół nas są produkty, do korzystania z których jesteśmy przyzwyczajeni. Stało się dla nas naturalne, że spośród wszystkich dostępnych modeli, świadomie wybieramy te o niskim zużyciu energii. Doskonałym przykładem są żarówki energooszczędne i LED.

  • ŻARÓWKA LED
  • ŻARÓWKA ENERGOOSZCZĘDNA

Innym przykładem jest AGD. Wszyscy producenci oferują głównie sprzęty w najwyższej klasie energetycznej (czyli energooszczędne) od A do A+++. Dokonując wyboru podczas zakupów tego typu urządzeń, praktycznie nie mamy innego wyjścia jak nabyć ten energooszczędny. Podobnie sprawa wygląda ze sprzętem RTV.

  • PRALKA
  • ZMYWARKA
  • LODÓWKA
  • RTV

Klasy energetyczne. Co to takiego?

Unijne regulacje zobowiązały producentów poszczególnych grup sprzętów, do informowania o ilości zużywanej energii. Informacja ta przekazywana jest w formie etykiety energetycznej, dołączanej do każdego produktu. Na etykiecie podana jest klasa energetyczna. Przyzwyczailiśmy się, że w sklepach, przy cenie za urządzenie, znajdziemy etykietę energetyczną. Etykieta energetyczna mówi nam m.in. o tym, ile energii zużyje wybrane przez nas urządzenie przez rok (w kWh). Dzięki temu jesteśmy świadomi, jakie poniesiemy koszty.

Czy z domami może być podobnie?

Budynki tak jak sprzęt AGD/RTV zostały odpowiednio sklasyfikowane.

W przypadku domów, zamiast o klasach energetycznych mówi się o standardach energetycznych. Standardy te dzielimy natomiast na cztery główne: tradycyjny, energooszczędny, pasywny i dodatnio energetyczny. Każdy z nich charakteryzuje się innym zużyciem energii na potrzeby ogrzewania.

Standardy energetyczne budynków

*Wartości podane w infografikach oznaczają zużycie energii na potrzeby ogrzewania na każdy metr kwadratowy powierzchni budynku w skali roku.
W przypadku standardu dodatnio energetycznego budynek produkuje więcej energii, niż zużywa.

Tyle teorii. Teraz praktyka!

Poniżej zamieszczamy dwie faktury: za energię elektryczną oraz gaz.

Z faktury za energię elektryczną wynika, że zużycie to 457 kWh, co daje rachunek na kwotę 292,32 złotych. Cena 1 kWh to: 0,64 złotych. Analogicznie sprawa wygląda z fakturą za gaz. Zużycie to 877 kWh, rachunek 242,17 złotych, a cena 1kWh wynosi 0,28 złotych.

Energia = rachunek do opłacenia, a dużo energii = wysoki rachunek.

Wiedząc jaki jest koszt 1kWh i dzięki temu, że do sprzętów dołączane są etykiety energetyczne, możemy w prosty sposób wyliczyć, jakie rachunki będziemy płacić za ich używanie w skali roku.

Dokładnie tak samo łatwo możemy wyliczyć koszty zużycia energii na ogrzewanie naszego przyszłego domu. Aby tego dokonać, należy wybrać jeden ze standardów energetycznych oraz znać powierzchnię domu.

Skorzystaj z opracowanego przez nas kalkulatora i przekonaj się, z jakimi kosztami ogrzewania musisz się liczyć w przyszłości.

* W kalkulatorze przyjęliśmy, że dom ogrzewany jest gazem ziemnym.


Standard dodatnio energetyczny: Zapomnisz o rachunkach!
m2
roczny koszt ogrzania domu
Czy budowa takiego domu jest opłacalna?
CZYTAJ DALEJ