Co to znaczy, że dom jest pasywny lub energooszczędny?
Pozwól, że wyjaśnimy Ci wszystkie najważniejsze kwestie krok po kroku.
Zacznijmy od definicji pojęcia „energia” w odniesieniu do fizyki.
Co to jest energia?
Energia to wielkość fizyczna, definiowana jako zdolność obiektu do wykonywania pracy. Inaczej mówiąc, jest to paliwo do wykonywania zmian w otoczeniu.
Jednostką energii jest kWh.
Czym jest paliwo, o którym mowa?
- DREWNO
- WĘGIEL
- PELET
- GAZ ZIEMNY
- BENZYNA
- PRĄD
Czy wiesz, że na co dzień korzystasz z produktów energooszczędnych?
Wokół nas są produkty, do korzystania z których jesteśmy przyzwyczajeni. Stało się dla nas naturalne, że spośród wszystkich dostępnych modeli, świadomie wybieramy te o niskim zużyciu energii. Doskonałym przykładem są żarówki energooszczędne i LED.
- ŻARÓWKA LED
- ŻARÓWKA ENERGOOSZCZĘDNA
Innym przykładem jest AGD. Wszyscy producenci oferują głównie sprzęty w najwyższej klasie energetycznej (czyli energooszczędne) od A do A+++. Dokonując wyboru podczas zakupów tego typu urządzeń, praktycznie nie mamy innego wyjścia jak nabyć ten energooszczędny. Podobnie sprawa wygląda ze sprzętem RTV.
Klasy energetyczne. Co to takiego?
Unijne regulacje zobowiązały producentów poszczególnych grup sprzętów, do informowania o ilości zużywanej energii. Informacja ta przekazywana jest w formie etykiety energetycznej, dołączanej do każdego produktu. Na etykiecie podana jest klasa energetyczna. Przyzwyczailiśmy się, że w sklepach, przy cenie za urządzenie, znajdziemy etykietę energetyczną. Etykieta energetyczna mówi nam m.in. o tym, ile energii zużyje wybrane przez nas urządzenie przez rok (w kWh). Dzięki temu jesteśmy świadomi, jakie poniesiemy koszty.
Czy z domami może być podobnie?
Budynki tak jak sprzęt AGD/RTV zostały odpowiednio sklasyfikowane.
W przypadku domów, zamiast o klasach energetycznych mówi się o standardach energetycznych. Standardy te dzielimy natomiast na cztery główne: tradycyjny, energooszczędny, pasywny i dodatnio energetyczny. Każdy z nich charakteryzuje się innym zużyciem energii na potrzeby ogrzewania.
Standardy energetyczne budynków
*Wartości podane w infografikach oznaczają zużycie energii na potrzeby ogrzewania na każdy metr kwadratowy powierzchni budynku w skali roku.
W przypadku standardu dodatnio energetycznego budynek produkuje więcej energii, niż zużywa.
Tyle teorii. Teraz praktyka!
Poniżej zamieszczamy dwie faktury: za energię elektryczną oraz gaz.
Z faktury za energię elektryczną wynika, że zużycie to 457 kWh, co daje rachunek na kwotę 292,32 złotych. Cena 1 kWh to: 0,64 złotych. Analogicznie sprawa wygląda z fakturą za gaz. Zużycie to 877 kWh, rachunek 242,17 złotych, a cena 1kWh wynosi 0,28 złotych.
Energia = rachunek do opłacenia, a dużo energii = wysoki rachunek.
Wiedząc jaki jest koszt 1kWh i dzięki temu, że do sprzętów dołączane są etykiety energetyczne, możemy w prosty sposób wyliczyć, jakie rachunki będziemy płacić za ich używanie w skali roku.
Dokładnie tak samo łatwo możemy wyliczyć koszty zużycia energii na ogrzewanie naszego przyszłego domu. Aby tego dokonać, należy wybrać jeden ze standardów energetycznych oraz znać powierzchnię domu.
Skorzystaj z opracowanego przez nas kalkulatora i przekonaj się, z jakimi kosztami ogrzewania musisz się liczyć w przyszłości.
* W kalkulatorze przyjęliśmy, że dom ogrzewany jest gazem ziemnym.