grupabrawo 21.07.2020

Czy dom energooszczędny lub pasywny może mieć garaż?

Jednym z nieodłącznych aspektów poruszanych w trakcie rozmów o projekcie i budowie domu jest zaplanowanie na działce miejsca na auto. W tym wpisie postaramy się wyjaśnić Wam, jakie rozwiązania zadaszenia dla samochodu polecamy naszym Inwestorom, a także odpowiemy na często zadawane przez Was pytanie- dlaczego w naszych projektach katalogowych nie ma garaży?

Do niedawna większość domów jednorodzinnych realizowanych w Polsce była wyposażona w garaż. Często stanowił on miejsce na przechowywanie różnych przedmiotów- od mebli ogrodowych i kosiarki po rowery, quady i narty włącznie. Auto natomiast z reguły znajdowało się na terenie posesji, na podjeździe. Bardzo się cieszymy, że od dłuższego czasu w architekturze zaczął dominować silny trend polegający na realizacji obok domu wiaty samochodowej. Jest to rozwiązanie, które z serca polecamy naszym kolejnym Inwestorom, i które to bardzo sobie chwalą. Dlaczego?

 

Wiata samochodowa poza tym, że spełnia swoją podstawową funkcję ochrony auta przed czynnikami atmosferycznymi (zapominamy o odśnieżaniu pojazdu i skrobaniu szyb o poranku zimą, kiedy spieszymy się do pracy lub na spotkanie), może także stanowić ozdobę nowoczesnego minimalistycznego domu. Przekonaliśmy się o tym również podczas naszej wizyty w Niemczech, gdzie niemal wszystkie domy posiadały wiaty (https://brawodomypasywne.pl/inspiracja-nowoczesne-osiedle-domow-jednorodzinnych-phoenix-see-dortmund/ ).

Rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych jest naprawdę wiele. Wiatę można zamknąć z jednej, dwóch, trzech stron, wykonać ją z ciekawego materiału nawiązującego do elewacji domu. Możemy potraktować wiatę jako element dekoracyjny, biżuterię domu. Dzięki estetycznemu połączeniu wiaty z zadaszeniem tarasu lub pergoli przy wejściu do domu, całe otoczenie budynku utworzy spójną całość. Przy takim zagospodarowaniu działki, nowoczesna, minimalistyczna bryła budynku z prostą elewacją nabiera charakteru. Mnogość rozwiązań sprawia, że każdy może znaleźć opcję najbardziej optymalną dla siebie.

 

 

Atutem wiaty jest również koszt jej realizacji, jest bowiem o wiele tańsza w budowie niż standardowy garaż. Budowę garażu możemy traktować podobnie jak budowę domu- konieczne jest wykonanie takiej samej płyty fundamentowej, konstrukcji dachu, ścian, okien… Koszty budowy garażu podbija również sama brama garażowa, której ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych.

A co z meblami ogrodowymi, kosiarką, grillem, kartonami z ubraniami sezonowymi i innymi rzeczami, które musimy w końcu gdzieś przechować? Część tego typu rzeczy możemy schować na poddaszu- każdy nasz dom ma możliwość zagospodarowania przestrzeni magazynowej właśnie w tym miejscu. Strefa przeznaczona na pozostałe przedmioty znajdzie się w niewielkich rozmiarów budynku gospodarczym, bez którego żaden dom nie będzie funkcjonował.

Przewaga wiaty samochodowej nad garażem w naszym odczuciu jest znacząca, ale co w sytuacji, kiedy Inwestorzy koniecznie chcą mieć garaż i nie wyobrażają sobie budowy domu bez niego? Czy realizacja garażu w domu energooszczędnym lub pasywnym jest w ogóle możliwa? Przecież w naszych projektach katalogowych domy garaży nie posiadają…

Tak naprawdę pod kątem projektowym wszystko jest możliwe. Musimy jednak pamiętać, że garaż to element, który jest bardzo „zimny”. Przyczyną jest tu brama garażowa, która nigdy nie będzie wystarczająco szczelna, aby zachować standard energetyczny budynku. Ma to również przełożenie na podniesienie rachunków za ogrzewanie, które staramy się na każdym etapie projektowania domu ograniczać. Jeśli śledzicie nasz profil na Facebooku czy Instagramie, na pewno wiecie, że mimo to realizujemy również domy z garażami : ) Jak to możliwe?

Jeśli Inwestorzy zadecydowali, że garaż jest dla nich koniecznością i na realizację takiego rozwiązania są przygotowani finansowo, to oczywiście rozumiemy i staramy się sprostać takim wymaganiom. Wówczas, aby zachować standard energetyczny domu, stosujemy pewne zabiegi:

  •  projektujemy garaż obok domu i dodajemy łącznik, który może pełnić funkcje wejścia głównego:

 

  • garaż projektujemy z zachowaniem dla obydwu brył oddzielnych ścian konstrukcyjnych, oddylatowanych od siebie:

 

Dzięki takim rozwiązaniom możemy cieszyć się domem o wysokim standardzie energetycznym i garażem jednocześnie. Wybór pomiędzy wiatą i garażem pozostawiamy Wam. Osobiście jesteśmy jednak zdania, że warto zainwestować w siebie, a dom naszym autom wcale nie jest niezbędny ; )

 

Poniżej kilka inspiracji zagospodarowania przestrzeni wokół domu spójnych z wiatą:)

 

zdjęcia, źródło: Pinterest

A.M.