grupabrawo 14.08.2019

Czy domy energooszczędne i pasywne są uzależnione od fotowoltaiki?

Kochani! Dziś krótki wpis, w którym chcielibyśmy poruszyć temat fotowoltaiki w naszych domach. Do napisania tekstu zainspirowały nas zapytania, z którymi bardzo często się spotykamy. Niemal każdego dnia podczas rozmów z Wami, zarówno telefonicznych, jak i mailowych oraz w trakcie spotkań w naszym biurze, dostajemy zapytania o panele fotowoltaiczne, a konkretnie: „czy są one niezbędne do uzyskania standardu energooszczędnego lub pasywnego domu”? Lub „czy bez nich dom nie posiada cech budynku niskoenergetycznego?”  Częstotliwość pytań potęguje fakt, że co jakiś czas na naszych mediach społecznościowych wspominamy o fotowoltaice, a także pokazujemy domy naszych Inwestorów z takimi panelami na dachu.

Jak to jest naprawdę?

Dla niektórych z Was może być to zaskoczeniem, ale fotowoltaika NIE MA WPŁYWU na to, czy o domu możemy powiedzieć, że jest energooszczędny lub pasywny. Służy ona „jedynie” jako system uzupełniający taki budynek. Jak to rozumieć? Panele fotowoltaiczne „przetwarzają” promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Dzięki nim uzyskujemy prąd na własne potrzeby, czyli m.in. do funkcjonowania sprzętu AGD, RTV, komputera czy oświetlenia. Możemy nim zasilać także pompę ciepła, w którą może być wyposażony budynek.  Fotowoltaika nie ma jednak wpływu na to, że dom jest „ciepły” i ma niskie zapotrzebowanie na energię do jego ogrzania. O energooczędności lub  pasywności budynku decydują zupełnie inne czynniki, które opisaliśmy na naszej stronie internetowej: https://brawodomypasywne.pl/jak-my-to-robimy/ . Zainstalowanie fotowoltaiki w naszym domu może spowodować, że stanie się on samowystarczalny.

Obserwujemy, że współczesne budownictwo zmierza właśnie w takim kierunku. Jako firma projektowo-wykonawcza realizujemy takie domy na porządku dziennym, a nasi Inwestorzy sami dążą do tego, aby ich domy były dodatnioenergetyczne.