grupabrawo 30.03.2021

Fotowoltaika zimą

W tym roku nie mogliśmy narzekać na zimę. Od kilku miesięcy liczba godzin słonecznych znacznie się zmniejszyła. Jak to wpływa na panele fotowoltaiczne? Czy jest sens montowania instalacji fotowoltaicznej w naszym klimacie i regionie? Czy panele działają przykryte śniegiem? Takie pytania zadaje sobie wielu naszych Inwestorów.

Instalacja fotowoltaiczna jest systemem, który generuje energię elektryczną przez cały rok.

Efektywność paneli słonecznych zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest oczywiście promieniowanie słoneczne ale też temperatura otoczenia, odpowiednie umiejscowienie czy kąt nachylenia.

W miesiącach letnich dzień jest długi, a promieniowanie słoneczne bardzo intensywne. Właśnie wtedy instalacja fotowoltaiczna pracuje najwydajniej. Panele fotowoltaiczne generują wówczas więcej energii elektrycznej, niż wynosi zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Nadwyżki prądu trafiają do sieci energetycznej, skąd możemy je odebrać w miesiącach niższej produkcji.

Najlepszymi warunkami do produkcji energii są słoneczne i chłodne dni, czyli właśnie takie które panują zimą. Co ciekawe ogniwa fotowoltaiczne charakteryzują się największą wydajnością właśnie przy niskich temperaturach. Najlepszym przykładem są farmy fotowoltaiczne na Antarktyce, gdzie mimo ujemnych temperatur ogniwa generują bardzo duże ilości prądu.

 

 

Wielu osobom wydaje się, że zimą instalacja nie produkuje energii. Faktycznie pokryte śniegiem solary nie działają. Dlatego panele montuję się pod odpowiednim kątem, który ma zapobiegać zaleganiu pokrywy śnieżnej.

Fotowoltaika będzie miała okresy niższej wydajności, zwłaszcza gdy całe tygodnie zimą jest pochmurnie, ale możemy wtedy odebrać nadwyżki, które wyprodukowaliśmy latem. Pomimo mniejszej produkcji nadal okres zimowy stanowi ok. 30% całorocznych zysków.

Decydując się na panele fotowoltaiczne należy pamiętać, że jest to instalacja całoroczna. I tak należy tą inwestycję traktować. Badania na temat nasłonecznienia w Polsce jednoznacznie wskazują, że nasz klimat sprzyja wykorzystaniu energii słonecznej, a montaż instalacji fotowoltaicznych jest opłacalny dla naszych Inwestorów.