grupabrawo 31.10.2019

Kominek w domu energooszczędnym i pasywnym

Kochani! Często otrzymujemy od Was zapytania dotyczące kominka w domach energooszczędnych i pasywnych, dlatego postanowiliśmy poświęcić na ten temat oddzielny wpis.

Kominek posiada niewątpliwie wiele walorów estetycznych – daje wrażenie ciepła i przytulności wnętrz, stanowi element dekoracyjny oraz tworzy niepowtarzalny nastrój, zwłaszcza podczas długich jesienno-zimowych wieczorów. Musimy jednak pamiętać, że migoczący w kominku ogień jest również dodatkowym źródłem energii w pomieszczeniach.

Domy niskoenergetyczne to z kolei budynki, które są bardzo „ciepłe”. Zapotrzebowanie na energię do ich ogrzania jest niewielkie.

Czy możliwe jest zatem, aby pogodzić nasze marzenia o domu niskoenergetycznym i kominku jednocześnie?

Zdecydowanie TAK. Kominek w domach energooszczędnych i pasywnych nie powinien jednak pełnić funkcji grzewczej, a jedynie rekreacyjną, dekoracji wnętrz. Zbyt częste i intensywne palenie w kominku spowoduje dyskomfort wywołany zbyt wysoką temperaturą. Decydując się na taki element wystroju wnętrza naszego domu, warto mieć także na uwadze, aby wkład lub piec kominkowy (zwany kozą) miał obniżoną moc. Dzięki temu ograniczymy efekt przegrzania.