grupabrawo 30.04.2021

Trend eko w budownictwie

Współczesne trendy w budownictwie są kierowane tym razem nie tylko postępem technologicznym ale także ekologią. Bycie „eko” nie oznacza już tylko segregowania śmieci.  Na kształtowanie się nowych trendów mają wpływ zmiany społeczne, sposób życia i zmiany klimatyczne. Większość zmian kształtowała się od kilku lat, część wymusiła pandemia po burzliwym 2020. Jakie zmiany w takim razie szykują się w 2021 roku?

Rok 2021 może być przełomowy dla branży budowlanej. Zasoby na Ziemi maleją, branża budowlana będzie więc iść w stronę zeroemisyjności, odnawialnych źródeł energii ale także materiałów przyjaznych środowisku. Należy także pamiętać, że zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej zapotrzebowanie na energie nowych budynków zostało znacząco zmniejszone. W praktyce oznacza to, że każdy nowy dom musi być energooszczędny.

Filozofia naszej firmy bardzo dobrze wpisuje się w ten nurt. Budynki energooszczędne i pasywne zużywają niewiele energii. Materiały takie jak drewno i technologie w rodzaju prefabrykowanych modułów budowlanych mogą znacznie obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Unikanie materiałów uciążliwych dla środowiska naturalnego jest ważne dla naszej firmy. Warto stosować surowce naturalne, które nie zagrażają środowisku ale też naszemu własnemu zdrowiu. Tego rodzaju budynki wykorzystują takie rozwiązania jak pomy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy rekuperacje. Jeszcze dzisiaj wyzwaniem są domy zeroemisyjne, ale w niedalekiej przyszłości budownictwo będzie dążyć do budynków samowystarczalnych i w pełni bazujących na odnawialnych źródłach energii.

Jaki dom spełni w takim razie potrzeby współczesnej rodziny? Inwestorzy coraz częściej decydują się na domy modułowe. Pandemia koronawirusa sprawiła, że chyba każdy mieszkaniec bloku zamarzył o własnym domu z ogródkiem. System prefabrykatów pozwala postawić dom w krótkim czasie i zapomnieć o latach pracy nad budową domu. Niewielkie metraże, za to w komfortowy sposób wykorzystujące przestrzeń wypychają z rynku ogromne wille z ciemnymi korytarzami. Współczesne domy otwierają się na naturę, przestrzeń, słońce, wpisują się w krajobraz. Tegorocznym trendem będą domy parterowe, o prostej, nowoczesnej formie. Prostokątne bryły wyposażone w duże przeszklenia- ułatwią nam kontakt z otoczeniem oraz doskonale doświetlą wnętrze. Hitem stają się mikrodomy, które Inwestorzy mogą postawić bez pozwolenia na małych działkach pod miastem. Jeszcze kilka lat temu domy jednorodzinne wyglądały zupełnie inaczej. Dziś widok nowoczesnej stodoły, ogromnych przeszkleń czy paneli fotowoltaicznych na dachu przestaje już dziwić.

Czy za kilka lat będziemy w stanie produkować domy z drukarki 3D? Takie innowacyjne projekty powstały już w kilku krajach. Niewątpliwe niskie koszty oraz szybki czas realizacji to ogromne zalety takich technologii.

Rynek budownictwa jest ostatnio bardzo konkurencyjną branżą, więc stosowanie nowoczesnych i ekologicznych technologii może się stać kluczowe dla rozwoju firmy. Cieszymy się, że byliśmy jednym z pionierów tych technologii w naszym regionie. Teraz z dumą możemy opierać się na latach doświadczeń w tym temacie. Chcemy, aby zielone osiedla stały się standardem i jak widać na naszych oczach staję się to coraz bardziej możliwe. Wzrost świadomości naszych Inwestorów w zakresie wybierania rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych to wspaniały trend.