grupabrawo 10.07.2018

Twórzmy relacje

W dobie Internetu, kiedy cały świat możemy mieć w zasięgu jednej ręki (smartfona), kwestia tworzenia i podtrzymywania relacji międzyludzkich powinna być ułatwiona. Możemy mieć kontakt ze znajomymi oddalonymi o kilkaset kilometrów, tworzyć nowe znajomości a nawet prowadzić wideo rozmowy z osobami, których na co dzień nie moglibyśmy zobaczyć. Zamiast tego dzieje się jednak rzecz odwrotna- zanikają więzi między ludźmi, coraz rzadziej rozmawiamy ze swoimi najbliższymi. Żyjemy w oderwanych światach. Boimy się bliskich relacji. Lęk przed drugą osobą przekłada się na zanik empatii, brak zrozumienia. Przestajemy słuchać siebie nawzajem.
Parę lat temu dzieci spotykały się na osiedlu, żeby pograć w piłkę, pobawić się w chowanego. Dorośli dyskutowali przy kawie, urządzali pikniki i zabierali rodziny na wycieczki rowerowe. Spotykały się całe pokolenia: dziadkowie z dziećmi i wnukami, wspominając dawne czasy i przekazując im wartości. Dziś nikogo nie dziwi widok pary siedzącej w romantycznej restauracji i wpatrującej się w ekrany telefonów.
Zbyt wiele godzin spędzamy na bezmyślnym przeglądaniu tego, co oferuje nam Internet. Jesteśmy uzależnieni od śledzenia portali, które nic nie wnoszą w nasze życie. Zwolnijmy codzienne tempo. Odłóż telefon, usiądź w zacisznym miejscu. Odpowiedz sobie sam:
O ile szczęśliwsi bylibyśmy poświęcając czas rodzinie, przyjaciołom czy swojemu pupilowi? Jak bardzo poprawiłyby się nasze relacje, gdybyśmy potrafili poświęcić sobie nawzajem czas i wysłuchać drugiej osoby?
Może warto byłoby zaplanować jeden dzień offline i zrobić coś dobrego dla innych?
A.M.