grupabrawo 30.05.2019

Bezpieczeństwo czy komfort? Czy można mieć jedno i drugie?

Od początku istnienia człowiek dbał głównie o zapewnienie sobie i swoim najbliższym bezpieczeństwa. Wraz z rozwojem cywilizacji coraz bardziej dążył do poprawy jakości życia. Dziś, kiedy czujemy się coraz bezpieczniej, komfort życia stał się naszym priorytetem. Jednak brak równowagi pomiędzy tymi dwoma elementami może być dla naszej cywilizacji zgubny w skutkach. Ilość szkodliwych związków, jakie człowiek emituje do środowiska, nie sprzyja naszemu wspólnemu bezpieczeństwu. Stwarzamy coraz większe zagrożenie dla siebie samych. Podnoszenie świadomości społecznej w zakresie ekologii i ochrony środowiska jest koniecznością, ale też sporym wyzwaniem. Musimy zmienić wypracowany przez poprzednie pokolenia sposób myślenia, otworzyć się na nowe rozwiązania.

Jednym z najważniejszych kroków, jaki możemy wykonać w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa, jest samowystarczalność energetyczna z wykorzystaniem OZE. W Polsce swoje potrzeby energetyczne wciąż zaspokajamy głównie poprzez spalanie surowców kopalnianych (węgiel, ropa, gaz), jak również drewna. Rujnujemy w ten sposób nasze zdrowie i otoczenie. Niestety tytuł największego truciciela naszego środowiska, wynikający z zużywania ogromnej ilości energii, przypada budownictwu i branżom pokrewnym. Zdecydowanie jest to problem, nad którym powinniśmy się dłużej pochylić.

Zmiany w naszych dotychczasowych działaniach powinniśmy zacząć od efektywnego gospodarowania energią oraz pozyskiwania jej z czystych źródeł. Jak to osiągnąć? Projektując i budując budynki niskoenergetyczne lub pasywne zużywające minimalną ilość energii na ogrzewanie. Osiągnięcie takiego standardu wynika z ograniczenia strat ciepła występujących w budynkach. Składa się na to system rekuperacji, odpowiednia izolacyjność przegród, stolarka okienna o bardzo dobrych parametrach cieplnych oraz szczelność budynku. Równie ważne jest zastosowane wysokosprawnych urządzeń np. pompy ciepła, które w połączeniu z fotowoltaiką dają nam komfort posiadania domu samowystarczalnego, produkującego energię na własne potrzeby. Przykładem zastosowania takich rozwiązań w praktyce będzie nowo powstające na terenie Olsztyna Osiedle Orzechowa, którego założeniem jest stworzenie zeroemisyjnych domów energooszczędnych, nie posiadających kominów, a w przyszłości wyposażonych w stacje ładowania samochodów zasilanych prądem.

Z.R.

 

*Powyższy artykuł ukazał się w Regionalnym Biuletynie Energetycznym Gazety Olsztyńskiej 25.04.2019 r.