grupabrawo 18.04.2023

Dom pasywny remedium na kryzys energetyczny

W obecnych czasach bardzo zwracamy uwagę na koszty inwestycji. Cena budowy domu to najczęstsze kryterium przesądzające o wyborze projektu. Ale czy słusznie? W dobie kryzysu energetycznego inwestycja w dom może przełożyć się na znaczne obniżenie kosztów jego późniejszej eksploatacji. Wydaje się, że dom pasywny to najlepsze rozwiązanie w czasach niedoborów surowców energetycznych.

Czym jest zatem budynek pasywny?

Dom pasywny jest obiektem, w którym dzięki odpowiednim rozwiązaniom zminimalizowane jest zapotrzebowanie na energię na potrzeby ogrzewania. By budynek spełnił parametry domu pasywnego, zużycie energii do jego rocznego ogrzania nie może być większe niż 15 kWh na metr kwadratowy, czyli około ośmiokrotnie mniej w stosunku do tradycyjnych budynków. Dom pasywny przynosi ogromne korzyści w trakcie eksploatacji. Funkcjonuje z poszanowaniem środowiska i jest wykonany z naturalnych materiałów. Doskonała izolacja, optymalne wykorzystanie energii słonecznej i odzysk ciepła z wentylacji pozwalają na większą autonomię w zakresie ogrzewania budynku. Musi być zbudowany z milimetrową precyzją i w odpowiedniej technologii. Dlatego nie poleca się takiej inwestycji dla osób myślących o budowaniu tzw. systemem gospodarczym. Charakter inwestycji sprawia, że najlepiej jest powierzyć budowę jednej specjalistycznej firmie.

Decydując się na pasywny dom zyskasz:

Ciepły budynek – technologia pasywna umożliwia utrzymywanie komfortowej, ciepłej temperatury w całym domu przy minimalnych nakładach energii

Świeże powietrze – wentylacja mechaniczna z rekuperacją zapewni stałą wymianę powietrza na świeże i czyste

Chłód w lecie – zimny obieg ogrzewania podłogowego w połączeniu z zastosowanie przesłon zewnętrznych pozwoli cieszyć się latem komfortową temperaturą wewnątrz budynku

Oszczędności – zyskujesz niskie rachunki za ogrzewanie, a w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych samowystarczalność i niezależność energetyczną.

O pasywnym domu decyduje odpowiedni projekt.

W budynku pasywnym to odpowiednio zaprojektowany rodzaj przegród, czyli ścian, dachu, fundamentów oraz okien i drzwi a także właściwie dobrane rozwiązania materiałowe poszczególnych warstw są najważniejsze. Ocieplenie, zwarta bryła budynku, usytuowanie względem kierunków świata i dobór dużych przeszkleń to podstawa budownictwa pasywnego. Dopiero drugim elementem projektu są odnawialne źródła energii-one mogą być stosowane w budynku pasywnym, ale wcale nie muszą. Aby spełnić standardy domu pasywnego korzystamy z wysokiej jakości materiałów. W budynku pasywnym wszystko jest podporządkowane pod pozyskiwanie darmowej energii ze słońca. Słońce pozyskujemy przez duże przeszklenia od strony południowej. Z drugiej strony dbamy o to, aby tej raz pozyskanej energii już nie stracić. Ograniczamy straty energii dzięki szczelnym, ciepłym przegrodom i rekuperacji.

Technologia domów pasywnych dotarła do nas z Darmstadt, gdzie naukowcy z Instytutu Budownictwa Pasywnego stworzyli oprogramowanie PHPP. Ścisłe przestrzeganie wytycznych programu podczas projektowania i budowy doprowadzi do powstania budynku pasywnego.

Jakie rozwiązania są stosowane w budynku pasywnym?

Prosta i zwarta bryła – minimalizuje ucieczkę ciepła

Płyta fundamentowa – szczelnie izoluje budynek od gruntu

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem– odzyskuje ciepłe powietrze podczas wymiany oraz dba o oczyszczenie powietrza

Pompa ciepła– wykorzystuje naturalne zasoby powietrza lub gruntu do ogrzewania i chłodzenia Odpowiednia izolacja – zapewnia szczelność i utrzymuje temperaturę

Duże przeszklenia – wykorzystują darmową energię ze słońca do ogrzania budynku

Inwestycja w wysokiej jakości materiały zaprocentuje.

Budowa domu prefabrykowanego w standardzie pasywnym wiąże się z wyższymi kosztami inwestycji, ale w zamian otrzymujemy nawet dziesięciokrotnie niższe rachunki za utrzymanie. To się opłaca!