grupabrawo 15.03.2022

Ekologiczne rozwiązania w domu

Budując dom zwracamy szczególną uwagę na koszty inwestycyjne. Często względy ekologiczne odchodzą na drugi plan. Ale już na etapie projektowania warto pomyśleć o rozwiązaniach, które wpłynął na bezpieczeństwo i komfort użytkowania domu, a przy tym nie będą szkodliwe dla środowiska i naszego zdrowia. Tym bardziej, ze ekologiczne rozwiązania mogą przełożyć się także na niższe koszty użytkowania domu. Warto być zatem świadomym Inwestorem.

Czym jest ekologiczny dom?

Budynek ekologiczny powinien zostać zrealizowany z naturalnych materiałów i surowców, najlepiej dostępnych w regionie, aby ograniczyć ślad węglowy. Ma być pozbawiony źródeł emitujących szkodliwe substancje spalania do atmosfery, a do ogrzewania powinny służyć odnawialne źródła energii. Budynek powinien być usytuowany tak, aby wykorzystywać w pełni cały potencjał działki.

Co jeszcze możesz zrobić, aby Twój dom był przyjazny środowisku?

Ekomateriały

Warto stawiać na naturalne i wysokiej jakości materiały, które zminimalizują koszty przyszłych napraw lub wymian. Dobrym wyborem jest drewno i zastąpienie styropianu wełną mineralną.

Energooszczędność

Z ekologia idzie w parze energooszczędność. W trakcie budowy warto zadbać o odpowiednią izolację termiczną, aby zapobiec stratom ciepła. Natomiast duże przeszklenia usytuowane od nasłonecznionej strony pozwolą wykorzystać światło dzienne do ogrzania budynku. Dzięki tym zabiegom zmniejszamy zużycie energii a to oznacza zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, emisji gazów czy zapotrzebowania na paliwa stałe.

Fotowoltaika

Odnawialne źródła energii sukcesywnie zwiększają swój udział w rynku elektroenergetycznym. Instalacja paneli oprócz korzyści proekologicznych, niesie także korzyści ekonomiczne. Fotowoltaika to inwestycja, która pozwala uniezależnić się od dostaw i cen prądu, a także obniżyć koszt utrzymania domu.

Kolektory słoneczne

Często mylone z fotowoltaiką. Jednak w przeciwieństwie do paneli, które produkują energię, kolektory zamieniają już istniejącą energię słoneczną w cieplną. Solary to tani i ekologiczny sposób na ogrzewanie budynku lub wody.

Zielone dachy

Zielone dachy mają szereg zalet. Zaczynając od gromadzenia wody deszczowej, oczyszczania powietrza, poprzez obniżanie temperatury otoczenia i regulację temperatury wewnątrz budynku, a kończąc na nieoczywistych takich jak przedłużenie trwałości dachu czy utworzenie warstwy ognioodpornej. Do tego dodajmy wartości bezcenne w postaci zwiększenia bioróżnorodności oraz polepszenia samopoczucia, bo zieleń znacząco wpływa na redukcję stresu.

Pompa ciepła

Nowoczesne systemy grzewcze stają się coraz bardziej popularne. Pompa ciepła pobiera darmową energię ze środowiska i przenosi ją przy użyciu prądu do naszego domu. Nie musimy składować opału, nie zanieczyszczamy środowiska, a wszystko to funkcjonuje z korzyścią dla naszego portfela.

Rekuperacja

Coraz bardziej cenionym rozwiązaniem stosowanym w domach ekologicznych jest wentylacja mechaniczna. Jest to system, który wymienia znajdujące się w domowych pomieszczeniach zużyte powietrze na powietrze świeże. Powietrze usuwane z pomieszczenia jednocześnie ogrzewa powietrze nawiewane, dzięki czemu odzyskujemy część ciepła, ale pozbywamy się zanieczyszczeń, alergenów i wilgoci. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy czyste powietrze i niższe rachunki za ogrzewanie.

Deszczówka

Zarządzanie wodą deszczową? To proste rozwiązanie zbierające wodę opadową do zbiornika pozwala na wykorzystanie jej do podlewania ogrodu zamiast wody bieżącej. Na rynku są także dostępne nowoczesne systemy, które po podłączeniu do instalacji wodno-kanalizacyjnej dostarczają oczyszczoną deszczówkę do toalety i pralki.

Kompostownik

W krajach UE kompostowanie jest popularną praktyka. Możemy w nim zgromadzić organiczne resztki po posiłkach i częściowo odpady z ogrodu, np. skoszoną trawę.  Tworzenie kompostownika nie wymaga wielkiego nakładu pracy, a dzięki niemu zyskujemy materię organiczną, która użyźnia glebę i poprawia jej strukturę. To pełnowartościowy nawóz.

Segregacja odpadów i recykling

Ograniczając wytwarzanie odpadów i odpowiednio postępując z już powstałymi, mamy wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale także na zmniejszenie własnych wydatków za wywóz nieczystości. Segregując prawidłowo odpady przyczyniamy się także do ograniczenia nadmiernej eksploatacji surowców.

Przydomowe oczyszczalnie

Jeśli nasz dom znajduje się na terenie nieobjętym siecią kanalizacyjną możemy stworzyć własną, przydomową oczyszczalnie ścieków. To świetny, ekologiczny sposób na zastąpienie szamba. Oczyszczalnie rozkładają zanieczyszczenia, które nie stanowiąc już zagrożenia mogą być odprowadzone do gruntu.

Oświetlenie led

Rozwiązaniem pozwalającym zrobić wiele dobrego dla natury są oczywiście produkty oświetleniowe. Produkty o wysokim stopniu energooszczędności a zalicza się do nich większość opraw współpracujących z nowoczesnymi źródłami światła LED przynoszą korzyść w postaci niższego zużycia energii, niższych rachunków za prąd, ale także pozytywnego wpływu na środowisko bo często są wykonane z biodegradowalnych lub pochodzących z recyklingu materiałów.

Armatura oszczędzająca wodę

Odpowiednio dobrane baterie kuchenne i łazienkowe potrafią zredukować zużycie wody nawet o 50%. Konsumenci dbający o oszczędności w domowym budżecie coraz częściej sięgają po armaturę wyposażoną przez producentów w mechanizmy czyniące je ekonomicznymi i ekologicznymi. Dobra bateria powinna być jednokurkowa, wyposażona w perlator i dwustopniową głowicę. Najlepszym wyborem będą baterie bezdotykowe lub termostatyczne.


Coraz częściej akcentuję się potrzebę ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Ma to odzwierciedlenie także w projektowaniu budynków.

Ekologiczne rozwiązania możemy wprowadzać zarówno na wszystkich etapach budowy  i urządzania domu, jak i w późniejszym jego codziennym użytkowaniu.

Warto z nich korzystać, bo to co ekologiczne jest także z korzyścią dla naszego zdrowia i jak się okazuje w dłuższej perspektywie także portfela.