grupabrawo 03.10.2022

Przekonania

„Sąd”- zdanie oparte o przeświadczeniu o prawdziwości, słuszność czegoś, że to o czym myślimy lub mówimy jest prawdą.

Większość z nich powstaje w okresie dzieciństwa i dorastania, kształtowane jest przez naszych rodziców, szkołę i szeroko rozumiane otoczenie.

W dorosłym życiu stajemy się „zakładnikami” naszych przekonań, one stają się naszą naturą, ściśle wiążą się z naszą wiarą (nie tylko w znaczeniu religijnym-choć i ona ma przeogromne znaczenie) i stają się naszą filozofią życia.

To jest „nasza prawda” i nikt nie ma prawa jej podważać i kwestionować, nawet my sami wobec siebie. Jest w nas silnie zakorzeniona i stanowi swoisty nasz kod genetyczny, jest jak samospełniająca się przepowiednia. Stajemy się mimowolnie kreatorami naszych przekonań będąc równocześnie aktorami, scenografami i reżyserami w teatrze naszego życia.

Zaczarowujemy naszą rzeczywistość.

Aby zmienić nasze dotychczasowe życie musimy zmienić nasze dotychczasowe przekonania. Musimy zakwestionować dotychczasowe przekonania w stosunku do własnej osoby i otaczającego nas świata.

Musimy uwierzyć w siłę sprawczą naszych nowych przekonań. Dlatego warto wyjść z naszej iluzorycznej strefy komfortu i wejść do tego nowego świata przekonań.

Los sprzyja tylko tym, którzy chcą i dokonują zmian, tworząc równocześnie nową tożsamość własnej osoby.

Gdy nie wiemy czego mamy oczekiwać trudno nam formułować plany na bliższą i dalszą przyszłość. Odczuwamy lęk. Kultywowany lęk tworzy strach przed nieznanym. Lekiem na wszelkie zwątpienia i lęki jest nasze silne pragnienie zmiany i wiara, że nam się uda zamierzony cel osiągnąć.

Musimy silnie wierzyć, że jest to możliwe i raz obranej drogi nie odstępować. Sama wiara jednak nie zwalnia nas z wysiłku samodzielnego myślenia, działania i brania odpowiedzialności za własną wiedzę lub jej brak. Musimy ciągle ją zdobywać i poszerzać.

Przekonania to nic innego jak program (komputerowy). Jeśli jest on przydatny i ci służy to jest ok. Jeśli nie, wymień go na nowy. To prawda – będzie cię to trochę kosztować, ale może być warty zapłaconej ceny.

Nasze nowe myśli/przekonania tworzą naszą nową rzeczywistość. Bądźmy więc otwarci na zmiany.

Z. R.